Jak dobrać wymiar materaca do łóżka?

Właściwa wielkość i odpowiednia twardość materaca to czynniki, które mają ogromny wpływ na komfort wypoczynku oraz jakość snu. Wymiary materaca powinny być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb, to jest do wagi, wzrostu i wielkości osób na nim śpiących oraz ich zapotrzebowania na przestrzeń. Rozmiar materaca musi odpowiadać także wielkości łóżka. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by dobrze dopasować materac do łóżka w sypialni oraz do wymagań jego przyszłych użytkowników.

Czym kierować się wybierając wielkość materaca?

Jeśli urządzasz nowe mieszkanie lub dom i nie posiadasz jeszcze mebli, poszukiwania idealnego łóżka możesz zacząć od obliczenia powierzchni potrzebnej do komfortowego wypoczynku. Do sypialni jednoosobowych najczęściej wybierane są materace o wymiarach 90×200 cm. Sprawdzają się w przypadku osób o normalnej budowie ciała i umiarkowanym zapotrzebowaniu na wolną przestrzeń podczas snu. Szczupłe osoby mogą wybrać węższy materac 80×200. Niższe powinny sprawdzić modele o długości 190 cm. Natomiast osobom o masywniejszej budowie oraz wszystkim tym, którzy lubią mieć dla siebie dużo miejsca, polecane są natomiast większe materace o szerokości 100 czy nawet 120 cm.

W przypadku sypialni dla pary do wyboru są materace o szerokości 140, 160, 180, 200, a nawet 220 cm. Mogą mieć one długość 190 cm lub 200 cm. Niższe i smuklejsze osoby mogą pokusić się o zakup materaca 140×190 lub 160×190. Jeśli choć jedna osoba z pary przekracza 175 cm wzrostu, lepszym wyborem będą natomiast ich dłuższe odpowiedniki – materace 140×200 lub 160×200. Z kolei materace 180×200 czy 200×200 gwarantują komfortowy sen i wystarczającą powierzchnię dla dwóch osób o dowolnej budowie ciała.

Gdy już ustalisz, jaka przestrzeń zapewni Tobie lub Wam wygodę, możesz zamówić łóżko dopasowane wymiarami do wybranego materaca!

Jak dopasować wielkość materaca do łóżka w sypialni?

Jak wyjaśnia producent materacy REM-SEN: wymiary materacy oraz łóżek są ze sobą ściśle powiązane i niejako znormalizowane. Jako producent materacy staramy się dostarczać naszym klientom produkty uniwersalne, pasujące do łóżek różnych marek. Dlatego właśnie oferujemy materace o długości 190 lub 200 cm i szerokości od 80 do aż 220 cm.

Jeśli posiadasz już łóżko w sypialni, zmierz dokładnie przestrzeń przeznaczoną do ułożenia materaca. Będziesz potrzebować dwóch wymiarów: szerokości oraz długości. Trzeci wymiar – grubość materaca – ma nieco mniejsze znaczenie, aczkolwiek w przypadku niektórych modeli łóżek może wpływać na końcowy efekt wizualny.

Dobierając materac do łóżka lub kupując łóżko dopasowane wielkością do posiadanego materaca, trzeba zwrócić uwagę by elementy te stanowiły spójną całość. Materac nie powinien wystawać poza obręb łóżka. Musi posiadać podparcie na całej powierzchni. Materac nie powinien jednak również być za mały w stosunku do stelaża. Efekt takiego połączenia jest nie tylko nieestetyczny, ale również niewygodny.

Author: lectus-materace.pl