Tego nie zapomnij kupując nowy materac!

Czy wiesz, że 1/3 swojego życia spędzasz w łóżku, śpiąc? Dlatego też dobór odpowiedniego materaca nie powinien być przypadkowy, a uwarunkowany naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. W ten sposób jesteśmy w stanie faktycznie cieszyć się zdrowym wypoczynkiem. Pozostaje jednak pytanie, na co w szczególności należy zwrócić uwagę, kupując nowy materac? O czym zdecydowanie nie powinniśmy tutaj zapomnieć?

Dobór odpowiedniej twardości

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaki poziom twardości materaca jest nam potrzebny. Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa czy innych stawów, być może będziesz wymagał bardziej twardego podłoża do snu, które zadba o dobrą stabilizację Twojej sylwetki. Z kolei innym osobom lepiej sprawdzi się miękki materac gwarantujący pełną relaksację po ciężkim dniu. Wśród ofert dostępne są też modele średnio twarde, które stanowią pewnego rodzaju złoty środek między sprężystością a wsparciem ciała. Jedno jest jednak pewne – nie powinniśmy zapominać o uwzględnieniu odpowiedniej twardości podczas zakupu nowego materaca.

Materiały wykorzystane w materacu

Nie bez znaczenia pozostaje także to, z jakich materiałów jest wykonany dany materac. Aby więc móc dobrać dla siebie jak najlepszy model, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych wypełnień materaca. Przy czym nadal nie powinniśmy zapominać o własnych potrzebach. Przykładowo jeśli zmagamy się z alergiami, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie model antyalergiczny, który zapewnia higieniczne warunki wypoczynku. Natomiast osoby regularnie uprawiające sport mogą zdecydować się na materac termoelastyczny gwarantujący nie tylko doskonałą wygodę, ale również dobre wsparcie całego ciała. Każdy materac wykorzystuje zupełnie inne materiały (lateks, piankę, sprężyny), a tym samym cechuje się innymi właściwościami, które mogą być istotne dla jakości naszego snu. Ponadto zastanów się także, czy model naturalny nie będzie lepszą opcją od tego bazującego na syntetycznych tkaninach.

Wybór dobrego rozmiaru materaca

O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać, zakupując nowy materac? Oczywiście, że o jego odpowiedniej wielkości! Koniec końców, aby materac mógł nam dobrze służyć, musi pasować do wymiarów naszego łóżka. Jeśli posiadamy łóżko pojedyncze, nasz materac z dużym prawdopodobieństwem powinien mieć rozmiar 80×200 lub 90×200. Z kolei w przypadku łóżek podwójnych podłoże do snu musi mieć nieco większe wymiary, najczęściej 140×200 czy 160x200. Przed zakupem nowego materaca warto więc zmierzyć swoje łóżko, aby nie mieć wątpliwości co do wyboru konkretnego rozmiaru.

Kupno nowego materaca może być ciężkim zadaniem i dużym wydatkiem, ale pamiętaj, że jest to inwestycja w Twój sen i ogólne zdrowie. Nie zapomnij zatem wziąć pod uwagę wszystkich wymienionych wyżej czynników, a w razie takiej potrzeby skonsultować się z ekspertami. W ten sposób możesz być pewien, że wybierasz materac, który zapewni Ci komfortowy sen przez wiele lat.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Author: lectus-materace.pl