Oringi – co musisz o nich wiedzieć?

Wydaje się, że tylko mechanik ma kontakt z uszczelkami różnych mechanizmów. Cóż, to nie do końca prawda, przecież każdy z nas ma zmechanizowane urządzenie, które z pewnością wymagają od nas odpowiedniej konserwacji. Są one ważne i wszystko jest z góry przewidziane i zaplanowane, dzięki czemu codzienne działania są efektywne i co najważniejsze możliwe do wykonywania przez długi czas. Niestety, jak pokazują wieloletnie obserwacje, większość z nas po prostu zapomina lub bagatelizuje związane z tym kwestie. Dokładniej mówiąc nie sprawdzamy systematycznie uszczelniaczy, które odpowiadają za oddzielanie płynów i innych substancji od mechanizmu. Innym przykładem jest fakt, że podczas wymiany wybieramy niewłaściwy model do swojego urządzenia oraz do warunków pracy. Może to skutkować szybką awarią oraz dużymi problemami również tymi finansowymi, więc lepiej przestrzegać pewnych zasad.

Czym są uszczelki oring?

To po prostu specjalny pierścień uszczelniający o charakterystycznym okrągłym przekroju. Jak łatwo się domyślić, oringi występują w różnych rozmiarach, co znacznie rozszerza ich zastosowanie i możliwość doboru konkretnych elementów. W tym miejscu trzeba powiedzieć, że aby wybrać właściwy typ, należy najpierw podać średnicę wewnętrzną, a następnie grubość sznurka. Na tej podstawie możesz łatwo i dokładnie wybrać odpowiedni model. Oczywiście dla nas to nie żaden koniec wyzwania. Istnieje kilka rodzajów tych uszczelek, z których każda ma nieco inne właściwości. Jest to jednak konieczne, ponieważ materiały, z których są wykonane, mają różne składy i są mniej odporne lub odporne na niektóre substancje lub temperatury. Dlatego warto się zastanowić przy dokonywaniu wyboru. Jest to z pewnością ważne i daje Ci pewność, że O-ring będzie działał prawidłowo na dłuższą metę i nie ulegnie uszkodzeniu bardziej niż to konieczne.

Który rodzaj wybrać?

W zależności od wybranego typu zobaczymy pewne parametry przeznaczone dla nieco innych zadań, więc z pewnością jest to bardzo ważny jak nie kluczowy punkt. Najczęściej spotykamy skróty takie jak NR, FKM, EPDM i NBR. To najpopularniejsze typy spotykane we wszystkich sklepach wyposażonych w tego typu elementy. Oprócz tego istnieje oczywiście wiele innych nazw i innych cech technicznych. Wszystko zależy od nas i naszych potrzeb. Jednym z nich jest upewnienie się, że są one powszechnie dostępne, a ich zakup nie sprawia większych problemów. Druga to cena, ale jest tak przystępna, że ​​nie będziesz zawiedziony. Dlatego w przypadku konieczności wymiany tego typu elementu pod żadnym pozorem nie wahaj się, ponieważ może to być znacznie droższe niż zakup zwykłej uszczelki. Akurat w tym przypadku czas jest kluczowy, to właśnie od naszej reakcji będzie wszystko zależeń i to od naszej rekacji będzie zależeń nasza dalsza sytuacja. Można śmiało rzec, że awaria z powodu zniszczonej uszczelki zawsze niesie za sobą duże koszty naprawy co nie jest z pewnością pożądane.

Author: lectus-materace.pl